Kalendarium historyczne

1737 r.

Cesarz odebrał prawa miejskie wszystkim protestanckim mieszkańcom Kątów, zabronił również obrządków luterańskich w mieście, a proboszcz katolicki, bez żadnych sprzeciwów, urządził ogród ze szpalerem drzew na terenie dawnego cmentarza luterańskiego. Walki z protestantyzmem w XVII wieku dotyczyły przede wszystkim większych ośrodków, nie prześladowano mieszkańców wsi, mimo że niemal wszyscy byli wyznania protestanckiego, a przecież większość wsi należało w tym czasie do klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu.

11 lipca 1932 r.

W Kątach Wr. z rąk esesmana zginął mieszkaniec miasta, członek Reichsbanner-Tilke. Trudna sytuacja gospodarcza pozwoliła na wzrost liczebności partii NSDAP z Adolfem Hitlerem na czele. W 1932 r. członkowie partii byli sprawcami starć z bojówkami komunistycznymi samoobroną republikańską - Reichsbanner.

22.10.1298 r.

Drugi dokument potwierdzający przejęcie praw miejskich przez księcia Bolko I, sam akt lokacyjny nie zachował się, prawdopodobnie spłonął w jednym z pożarów miasta.

1752 r.

W mieście wybuchł pożar, zniszczone zostały 142 budynki.

1935-38 r.

„Niemiecki chrzest Śląska” doprowadził do zmian nazewnictwa geograficznego ze słowiańskiego na niemieckie. Zmieniono wszystkie nazwy, które choć trochę kojarzyły się z językiem polskim, przykładowo Pełcznicę, o nazwie Polsnitz, przemianowano na Brückenfelde, a Sadewitz (Sadowice) zmieniono na Schill.

1293 r.

Pierwsze wzmianki pisane o zamku Canth, który do roku 1474 pozostał w posiadaniu Piastów.

1757 r.

Utworzono w Kątach lazaret wojsk austriackich, co przyczyniło się do wybuchu w mieście zarazy.

grudzień 1940 r.

Wezwanie do Wehrmachtu otrzymał inspektor miejski z Kątów pan Beier- zaskakującym był fakt, że inspektor liczył sobie wtedy 65 lat. Okres wojny upłynął stosunkowo spokojnie w okolicach Wrocławia, przede wszystkim ze względu na słabe uprzemysłowienie.

1322 r.

Powstał weichbild kącki, określany jako księstwo w roku 1444 oraz w latach 1484-1549, wcześniej ziemie te należały do weichbildu średzkiego, a początkowo, za Henryka I Brodatego, do kasztelani leśnickiej.

1804 r.

Pożar ratusza.

Strony