Śmieciowa rewolucja - zmiany w zakresie gospodarowania odpadami

16/10/2012

Śmieciowa rewolucja - zmiany w zakresie gospodarowania odpadami

1 stycznia 2012r. zaczęła obowiązywać w naszym kraju znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ministerstwo Środowiska ogłosiło w Polsce „rewolucję…  śmieciową”. Według postanowień nowych regulacji prawnych do połowy przyszłego roku samorządy gminne powinny wdrożyć na swoim terenie nowy sposób zarządzania odpadami, zorganizować przetargi, wyłonić firmy przewożące odpady oraz poinformować mieszkańców o nowym systemie.   

System, który obecnie wdrażają wszystkie Gminy u nas funkcjonuje od 16 lat, ponieważ  18 lutego 1996r. na podstawie Uchwały Rady Miejskiej przeprowadzono referendum gminne w sprawie samo- opodatkowania się mieszkańców na rzecz finansowania kosztów wywozu odpadów z posesji. Minister Środowiska Marcin Korolec omawiając nowelizację ustawy powiedział: „ …zaczynamy nowoczesne zarządzanie odpadami i po raz pierwszy mamy realną szansę na czystą Polskę”.   Logo „ Kąty Wrocławskie – czysta gmina” od dziesięciu lat umieszczane jest na pojemnikach do gromadzenia odpadów na naszych posesjach.  Śmiało możemy powiedzieć, że udało nam się wyprzedzić wprowadzane zmiany. Mamy jednak wiele do zrobienia, ponieważ do 31 grudnia 2020 r. obowiązani jesteśmy osiągnąć bardzo wysoki tj. wynoszący 50% poziom recyklingu dla papieru, tworzyw sztucznych, szkła i metalu  znajdujących się w wytwarzanych przez nas odpadach. Oznacza to, że   musimy rozpocząć segregowanie odpadów w gospodarstwach domowych. Będziemy segregować nie tylko surowce wtórne ale również odpady ulegające biodegradacji. Do 2020r. poziom redukcji tych odpadów ma wynieść 65%. 

W Polsce składuje się 93% wytwarzanych odpadów, u naszych zachodnich sąsiadów jest odwrotnie, to znaczy że w Niemczech 93% odpadów jest zagospodarowanych  przez recykling lub odzysk, a jedynie 7% wywozi się na składowisko.  Aby osiągnąć tak dobre wyniki każdy mieszkaniec powinien segregować śmieci już w domu.

 Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej będą segregowali surowce wtórne w systemie workowym. Taki system bardzo dobrze sprawdził się jako program pilotażowy w Małkowicach, Skałce, Romnowie, Sośnicy i Strzeganowicach. Od września br. w takim programie uczestniczy 580 gospodarstw domowych na terenie Kątów Wrocławskich.

Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej będą segregować odpady, a surowce będą trafiać do pojemników typu igloo umieszczonych w tzw. gniazdach, podobnie jak ma to miejsce obecnie we wszystkich miejscowościach.  W Kątach Wrocławskich  mieszkańcy zwartej zabudowy (np. bloki, kamienice), również będą mogli zdecydować się na system workowy, zebrane surowce  dostarczą wówczas do dobrowolnego  punktu gromadzenia odpadów przy ul. Mireckiego.  

Od 1 lipca przyszłego roku,  rozpoczniemy wdrażanie segregacji bioodpadów. Proces ten będzie rozłożony w czasie, gdyż do gospodarstw domowych będą przekazywane sukcesywnie brązowe pojemniki SM 120, na odpady ulegające biodegradacji. Tak zebrane odpady trafią do kompostowni w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Jaroszowie.

Wdrożenie segregacji skutkować będzie tym, że za odpady posegregowane będziemy płacić niższą stawkę niż za odpady zmieszane. Zróżnicowany system opłat będzie wymagał od wszystkich mieszkańców dużej dyscypliny i złożenia deklaracji, w której kluczową będzie informacja o segregowaniu odpadów. Zasady prowadzenia segregacji, wzór i termin składania deklaracji, stawki  opłat  zostaną określone przez Radę Miejską w IV kwartale br. 

Zadania w gospodarce odpadami w najbliższych latach są dużym wyzwaniem. Masa odpadów zbieranych selektywnie w roku 2013 powinna wynosić około 59 kg/mieszkańca na rok oraz 152 kg w roku 2020.   Jest to duże zadanie, jednak nie tak duże byśmy nie mogli go wspólnie zrealizować. Nasza Gmina  jako jedna z pierwszych w Polsce przejęła od mieszkańców obowiązek gospodarowania odpadami, dlatego teraz chcemy być w gronie tych, którzy gospodarują nimi zgodnie z normami Unii Europejskiej.

                                                                                                                            Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska  i Rolnictwa

Jadwiga Wójcik                             

Autor: 
Dorota Demko