Ratusz
Jednym z elementów efektywnego kierowania gminą jest współpraca z organizacjami pozarządowymi i liderami środowisk lokalnych. Wypracowanie wspólnej płaszczyzny działań umożliwia obywatelom bezpośrednie włączenie się w kreowanie lokalnej polityki społeczno-gospodarczej, a jednostkom samorządowym zapewnia rozwój gminy i wpływa na poprawę jakości życia jej mieszkańców.
- Uchwała NR XVII/171/12 RADY MIEJSKIEJ W KĄTACH WROCŁAWSKICH z dnia 27 stycznia 2012 r. w sprawie warunków oraz trybu finansowania rozwoju sportu na terenie Gminy Kąty Wrocławskie.
- UCHWAŁA NR XIX/184/12 RADY MIEJSKIEJ W KĄTACH WROCŁAWSKICH z dnia 29 marca 2012 r. zmieniająca uchwałę nr XVII/171/12 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie warunków oraz trybu finansowania rozwoju sportu na terenie gminy Kąty Wrocławskie.
- UCHWAŁA NR XI/118/15 RADY MIEJSKIEJ W KĄTACH WROCŁAWSKICH z dnia 24 września 2015 r. zmieniająca uchwałę w sprawie warunków oraz trybu finansowania rozwoju sportu na terenie Gminy Kąty Wrocławskie.
- UCHWAŁA NR LXXI/893/23 RADY MIEJSKIEJ W KĄTACH WROCŁAWSKICH z dnia 26 października 2023 r. zmieniająca uchwałę w sprawie warunków oraz trybu finansowania rozwoju sportu na terenie Gminy Kąty Wrocławskie.
FINANSOWANIE POZOSTAŁYCH SFER ZADAŃ PUBLICZNYCH:
- Ustawa o pożytku publicznym i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.
Kierunki współpracy reguluje m. in. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która podaje prawną definicję organizacji pozarządowej. Zgodnie z art. 3 ust. 2 tej ustawy organizacjami pozarządowymi są - niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.
Obok sektora gospodarczego i sektora władzy publicznej organizacje pozarządowe to ważne ogniwo demokratycznego społeczeństwa, gdyż stanowią fundament nowoczesnego państwa a jego rola w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego dzięki znajomością istniejących problemów jest nieoceniona.
Zgodnie z art. 5 cytowanej ustawy współpraca organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych, może polegać między innymi na zlecaniu realizacji zadań publicznych, wzajemnym informowaniu się o planowanych kierunkach działalności, oraz na konsultowaniu projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji, a także na tworzeniu wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym. Współpraca ta odbywa się na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.