Ratusz
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV
Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w latach 2010 i 2011). Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy zarejestrować się w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), przez darmową infolinię 989 (czynna przez cały tydzień, w godz. 7:00-20:00) lub Internetowe Konto Pacjenta.
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
SZCZEPIONKA PRZECIW HPV – SKUTECZNA PROFILAKTYKA
Szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to, zdaniem specjalistów, najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Lekarze podkreślają, że szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Odporność po przyjęciu szczepionki jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Program profilaktycznych szczepień przeciw HPV jest realizowany na terenie Gminy Kobierzyce od 2008 roku. Z gminnego programu skorzystało blisko 1300 nastolatków. W tym roku, po raz pierwszy bezpłatne szczepienia realizowane są w ramach programu rządowego finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
GROŹNY WIRUS HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV /human papilloma virus/ – może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy. Jest on czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Co roku w Polsce rak szyjki macicy wykrywany jest u prawie 3 tysięcy kobiet. Jego śmiertelność oceniana jest na poziomie 50%. Zakażenie wirusem HPV może również prowadzić do rozwoju innych nowotworów. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje, które realizują powszechne szczepienia odnotowują redukcję infekcji wirusem HPV nawet do 90%.
Szczegóły na stronie: http://www.gov.pl/hpv/