Gospodarowanie odpadami po nowemu

27/02/2013

Gospodarowanie odpadami po nowemu

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wszystkie gminy w Polsce  zostały zobligowane do przejęcia od właścicieli nieruchomości obowiązków związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych oraz określenia wysokości opłaty za ich wywóz. W takim systemie Gmina Kąty Wrocławskie działa od 16 lat, jednak my również musimy dostosować naszą gospodarkę odpadami do obowiązującego prawa.  W związku z tym Rada Miejska podjęła w drugiej połowie ubiegłego roku uchwały regulujące stan gospodarki odpadami, m.in.:
- Uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy
- Uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami oraz stawki opłaty
- Uchwałę  dotyczącą terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami
- Uchwałę dotyczącą wzoru deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami.  

Nowe uchwały nie zmieniają w sposób zasadniczy istniejącego systemu. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalana będzie tak jak do tej pory tj. w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Należności, będziemy regulować raz na kwartał, w terminach obowiązujących od lat tj. do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. Nowością jest to, że należy złożyć deklarację, która będzie stanowić podstawę do naliczenia opłaty za wywóz odpadów od dnia 1 lipca br.. Jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drugim półroczu 2013 roku wyniesie 12,13 zł na osobę miesięcznie, natomiast  za odpady niesegregowane  mieszkańcy, którzy nie będą prowadzić selektywnej zbiórki zapłacą 15,97 zł na osobę miesięcznie. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zmiana liczby mieszkańców) właściciel nieruchomości będzie obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Bardzo ważną sprawą jest złożenie pierwszej deklaracji w terminie oraz prawidłowe wyliczenie opłaty kwartalnej. Istotne są również informacje w załączniku do deklaracji  -  o osobach zamieszkujących daną nieruchomość lub lokal – zwracamy tu uwagę na fakt, iż opłata dotyczy osób faktycznie zamieszkujących na danej nieruchomości i nie jest związana z zameldowaniem.  Poniżej zamieszczamy wzór wypełnienia deklaracji. Druki deklaracji mieszkańcy otrzymają wraz z korespondencją dotyczącą wysokości  podatków i opłat na rok 2013 przekazywaną przez sołtysów na terenach wiejskich bądź  doręczycieli na terenie miasta. Osoby doręczające korespondencję i deklaracje udzielać będą również informacji o sposobie wypełnienia deklaracji, można również przekazać im wypełniony na miejscu dokument deklaracji.

WZÓR WYPEŁNIENIA DEKLARACJI

 Istotnym elementem gospodarki odpadami jest nasza decyzja o przystąpieniu do  prowadzenia selektywnej zbiórki surowców wtórnych w systemie workowym oraz segregowania bioodpadów. Obecnie selektywna zbiórka surowców wtórnych w systemie workowym jest  realizowana na terenie części miasta i gminy w programie pilotażowym. Od 1 lipca br. będzie realizowana ma terenie całej gminy. Oznacza to, że wszyscy mieszkańcy będą mieć zapewniony odbiór selektywnie zebranych odpadów co dwa tygodnie. Poniżej przedstawiamy ramowe zasady segregacji odpadów. Harmonogram wprowadzania segregacji w poszczególnych rejonach miasta i gminy podany zostanie podany w kolejnych numerach biuletynu.

 Jak segregować odpady

Jadwiga Wójcik
Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Autor: 
Dorota Demko