Ratusz
Po „orliku” czas na „delfinka” - szansa na krytą pływalnię w Kątach Wrocławskich
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przedstawił firmę projektową, która opracuje koncepcję powstania na Dolnym Śląsku sieci małych pływalni, zlokalizowanych obok szkół w ramach projektu „Dolnośląski Delfinek”. Postępowanie wygrała firma ETC Architekci. Według harmonogramu opracowanie ma być gotowe w połowie wakacji, a zawierać będzie m.in. analizy zapotrzebowania, koszty budowy i eksploatacji, liczbę personelu oraz wizualizację obiektu. Pierwsze przetargi powinny być rozpisane jesienią tego roku.
Program „Dolnośląski Delfinek” jest adresowany do dolnośląskich jednostek samorządu terytorialnego i zakłada budowę niewielkich, 3-4 torowych krytych pływalni przy istniejących obiektach szkolnych.
Pływalnie będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych i przeznaczone przede wszystkim do nauki pływania dzieci i młodzieży szkolnej. Nie wyklucza to jednak możliwości udostępniania obiektów innym zainteresowanym osobom w czasie pozalekcyjnym na zasadach komercyjnych.
Mając na uwadze przeznaczenie obiektów, które mają służyć przede wszystkim do nauki pływania dzieci i młodzieży, pływalnie powinny być zlokalizowane przy istniejących już budynkach szkolnych. Pozwoli to na wykorzystanie infrastruktury technicznej budynków szkolnych (zasilanie w wodę, ogrzewanie, kanalizacja, instalacja elektryczna), personelu szkoły (nauczyciele, pracownicy obsługi technicznej, personel sprzątający), a także ewentualnych parkingów przy szkole i dojazdów, co przyczyni się do obniżenia kosztów budowy i eksploatacji.
W budowanych w ramach programu pływalniach powinny być stosowane bezpieczne, nowoczesne, przyjazne dla środowiska i energooszczędne rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie kosztów eksploatacji obiektów. Zastosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska, a także zapewnienie pełnej dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym urządzeń umożliwiających osobom niepełnosprawnym wejście do niecki basenowej, powinno umożliwiać ubieganie się przez inwestorów o dofinansowanie inwestycji w szczególności ze środków WFOŚ, a także PFRON i z innych źródeł.
W analizie koncepcji optymalnych parametrów pływalni należy rozważyć możliwość stosunkowo łatwej rozbudowy o kolejne moduły pozwalające na rozszerzenie oferty sportowo-rekreacyjnej pływalni.
Gmina Kąty Wrocławskie jest bardzo zainteresowana tematem. Jako jedna z pierwszych dolnośląskich gmin zgłosiła akces do programu „Dolnośląski Delfinek” już w sierpniu 2014 roku.
Antoni Kopeć,
Burmistrz MiG Kąty Wr.
BIP Urzedu Marszałkowskiego - zapytanie dotyczące wykonania opracowania koncepcji pływalni