Segregacja odpadów – 12 pytań i odpowiedzi

14/03/2013

Segregacja odpadów – 12 pytań i odpowiedzi

1. Jak segregujemy odpady komunalne?

Podstawową zasadą jest segregowanie odpadów, które trafią do recyklingu, to jest przetworzenia i ponownego użycia. Są to tzw. odpady surowcowe suche i zaliczamy do nich tworzywa sztuczne, szkło i papier.

 Do pojemników lub worków na tworzywa sztuczne wrzucamy:

 - butelki z tworzywa PET po napojach,

- opakowania po chemii gospodarczej z możliwością rozszerzenia o opakowania wielomateriałowe tj. kartony typu tetrapak oraz metalowe puszki.

Do pojemników lub worków na szkło należy wrzucać:

 - opakowania szklane tj. butelki i słoiki szklane po napojach i żywności,
- szklane opakowania po kosmetykach 

Do pojemników lub worków na papier należy wrzucać:

- makulaturę  gazety, czasopisma, katalogi, książki w miękkich okładkach lub
- bez okładek, zeszyty, worki papierowe, karton, tekturę.

2. Co jeszcze należy segregować?

Ze strumienia odpadów należy wysegregować odpady biodegradowalne i zielone tj. resztki żywności bez opakowania, żywność przeterminowaną, odpady kuchenne z warzyw surowych i gotowanych oraz owoców, części zielone roślin, trawę, liście, zużytą ściółka zwierząt domowych.  Odpady te powinny trafić do kompostownika lub pojemnika z oznakowaniem „bio”.

3. Co robić z resztą odpadów?

Pozostałe odpady wrzucamy do pojemników, które znajdują się na naszych nieruchomościach -  na terenie gminy Kąty Wrocławskie są to zielone pojemniki SM 120 lub aluminiowe pojemniki SM 1100.

4. Jak często będą opróżniane pojemniki na odpady zmieszane?

Częstotliwość opróżniania pojemników na odpady zmieszane  pozostaje bez zmian tj. pojemniki będą opróżniane jeden raz w tygodniu.

5. Jak często będą odbierane surowce wtórne i odpady bio?

Surowce segregowane w pojemnikach usytuowanych w tzw. ”zestawach na tworzywa, szkło, papier” będą opróżniane w taki sposób, aby nie dopuścić do przepełnienia. Surowce gromadzone w workach będą odbierane od właścicieli nieruchomości co dwa tygodnie, a  latem tj. w okresie czerwiec - sierpień tworzywa sztuczne  1 raz w tygodniu.

Odpady „bio” będą odbierane 1 raz na dwa tygodnie w okresie wrzesień-maj, 1 raz w tygodniu w okresie czerwiec - sierpień .

6. Kto zakupi i dostarczy worki do segregacji?

Worki do segregacji będą zakupione i dostarczone mieszkańcom przez firmę wyłonioną w przetargu przez gminę, która będzie realizować zadanie „Odbiór  i zagospodarowanie odpadów na terenie miasta i gminy”. Worki będą dostarczane  na tzw. wymianę,  przy odbiorze pełnych worków otrzymamy nowe worki do dalszej segregacji. Mieszkańcy nie będą uiszczać opłaty za worki.

7. Kto zakupi pojemniki na odpady biodegradowalne?

Pojemniki na odpady biodegradowalne będą zakupione przez gminę podobnie jak worki. Mieszkańcy nie będą uiszczać opłaty za pojemniki. 

8. Czy gmina zakupi również kompostowniki?

Gmina nie zakupi kompostowników. Właściciele  wyposażą swoje nieruchomości w kompostowniki we własnym zakresie (wykonanie kompostownika nie wymaga wysokich nakładów finansowych).

9. Co jeszcze musimy wiedzieć o segregacji?

  • Bardzo ważną sprawą jest efektywne wykorzystanie worków i pojemników. Aby ograniczyć koszty transportu należy minimalizować objętość gromadzonych  surowców  tj. należy zgnieść butelki z tworzyw sztucznych, poskładać pudełka z kartonu. Ograniczając objętość zwiększymy ciężar gromadzonych odpadów.    

Zużyjemy mniej worków, przewieziemy większą masą surowców, mniej zapłacimy za transport.

  • Drugą kluczową sprawą jest wyposażenie nieruchomości w kompostownik i zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych we własnym zakresie - tam gdzie to jest możliwe. Możemy ograniczyć w ten sposób ilość przekazywanych do utylizacji odpadów nawet do 30% (około 2.000 ton rocznie), to również pozwoli na zmniejszenie kosztów gospodarowania odpadami.

    10.  Czy za źle prowadzoną segregację grozi kara? 

Nie będzie kary za źle prowadzoną segregację. Jeśli jednak odpady opakowaniowe, które powinny trafić do ponownego przetworzenia, będą znajdowały się w pojemnikach na odpady zmieszane,  to zostanie to potraktowane jako odstąpienie od zadeklarowanej segregacji. Zostanie wówczas naliczona opłata wg stawki dla odpadów nie segregowanych tj. wg wyższej stawki. 

11. Czy będzie organizowana zbiórka przedmiotów wielkogabarytowych - wystawka?  

Tak. Wystawka będzie organizowana dwa razy w roku. Będą również organizowane zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mieszkańcy będą z wyprzedzeniem poinformowani o ich terminach.

12. Czy jest jakaś inna możliwość pozbycia się przedmiotów wielkogabarytowych? 

W Kątach Wrocławskich przy ul. Mireckiego funkcjonuje punkt selektywnej zbiorki odpadów komunalnych. Jest otwarty od poniedziałku do piątku  w godzinach od 8.00 do 18.00, w sobotę od 8.00 do 12.00.  Mieszkańcy naszej gminy mogą tam przekazać stare meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady biodegradowalne, opony. Jest to możliwe po okazaniu dowodu osobistego lub dokumentu potwierdzającego, iż jest się uczestnikiem systemu gospodarowania odpadami zorganizowanego przez gminę.

Załącznik: 
Autor: 
Dorota Demko