Ratusz
Wizytacje gospodarstw rolnych podczas zbioru roślin okopowych
Wizytacje gospodarstw rolnych podczas zbioru roślin okopowych
We wrześniu 2019 r., na terenie gmin: Jelcz – Laskowice, Kąty Wrocławskie i Sobótka, inspektorzy KRUS przeprowadzą wizytacje gospodarstw rolnych oraz prac polowych związanych ze zbiorem roślin okopowych. Zwrócą oni szczególną uwagę na zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaną pracą, zwizytują gospodarstwa indywidualne, ocenią stan techniczny maszyn i urządzeń oraz wskażą braki i nieprawidłowości w środowisku pracy rolników, które mogą przyczynić się do zaistnienia wypadku przy pracy rolniczej.
Właściwe przygotowanie plantacji, ma ogromny wpływ na jakość zebranych ziemniaków oraz możliwość przystąpienia do mechanicznego zbioru. Niszczenie łęcin i chwastów powinno nastąpić w terminie 1-3 tygodni przed zbiorem. Przeprowadza się je:
- mechanicznie, za pomocą rozdrabniaczy,
- chemicznie, stosując opryski preparatami do tego przeznaczonymi,
- mechaniczne i chemiczne jednocześnie, jako jeden zabieg.
Podczas niszczenia łęcin metodami mechanicznymi należy pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu rozdrabniaczy. Powinny one mieć kompletne osłony zarówno części roboczych i ruchomych elementów napędów, jak i wałów przegubowo-teleskopowych – w odległości 50 m od pracującej maszyny, nie powinni przebywać ludzie.
Przy niszczeniu metodami chemicznymi należy przestrzegać zasad obowiązujących podczas wykonywania oprysków, a przede wszystkim używać odzieży ochronnej oraz odpowiednio dobranych środków ochrony indywidualnej.
Przed przystąpieniem do zbioru ziemniaków należy m.in. przeprowadzić kontrolę stanu technicznego maszyn, zadbać o ich czystość oraz pamiętać o założeniu osłon zabezpieczających ruchome części i przekładnie. Zabronione jest wykonywanie w/w czynności oraz regulacji maszyn do zbioru ziemniaków w czasie ich pracy i ruchu, a także, gdy pracuje silnik ciągnika współpracującego. Poziomowanie oraz ustawianie lemieszy na odpowiednią głębokość roboczą można wykonywać dopiero podczas postoju, po zatrzymaniu ciągnika. Pamiętajmy:
- nie przystępujmy do pracy, gdy jesteśmy w złym stanie psychofizycznym,
- organizujmy przerwy w pracy,
- dbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Fot. Archiwum własne OR KRUS we Wrocławiu
Specjalista Sybilla Gancarek
Samodzielny Referat Prewencji, Rehabilitacji
i Orzecznictwa Lekarskiego
KRUS Oddział Regionalny we Wrocławiu
Więcej informacji w broszurze prewencyjnej: „Dobre praktyki BHP przy uprawie i zbiorze roślin okopowych”. oraz „ Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym”.