Wycinka drzew - nowe przepisy

zdjęcie przedstawia pilarza przecinającego piłą mechaniczną pień drzewa
09/02/2017

Wycinka drzew - nowe przepisy

Zmieniona ustawa o ochronie przyrody oraz zmiany w ustawie o lasach, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, częściowo znoszą obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów.

Obecnie osoby fizyczne mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Konieczny do spełnienia jest jednak warunek, że działanie to nie jest  związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zapis ten nie dotyczy osób będących właścicielami  nieruchomości i obiektów wpisanych do rejestru zabytków – osoby te nadal muszą uzyskać pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Nowa ustawa nie zwalnia z przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej. W tym zakresie nadal obowiązują dotychczasowe przepisy. Prawo do wycinki bez zezwolenia nie dotyczy drzew, które są siedliskiem chronionych gatunków grzybów, roślin, owadów, nietoperzy i ptaków. O zezwolenie na zniszczenie siedlisk gatunków chronionych trzeba się zwrócić do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Uzyskania zezwolenia na wycinkę nie wymaga usuwanie gniazd ptasich w terminie od 16 października do końca lutego, z obiektów budowlanych i terenów zieleni, kiedy wynika to ze względów bezpieczeństwa lub względów sanitarnych. Ale poza wymienionymi przypadkami, przed usunięciem drzewa stanowiącego siedlisko chronionych ptaków, nadal każdorazowo trzeba  uzyskać  zezwolenie na jego zniszczenie tj. na wycinkę drzewa, gdzie „mieszkają” ptaki. I kolejny przypadek, w którym decyzji o wycince nie możemy podjąć sami: prawo do wycinki drzewa bez zezwolenia nie dotyczy pomników przyrody rosnących na prywatnych posesjach. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie obowiązującej dotychczas procedury, czyli działań związanych ze zniesieniem formy ochrony przyrody.

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody jest bardzo ważna dla rolników. Nie muszą oni mieć zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów tylko wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym, np. budową domu. Jeśli jednak chcą wybudować nową oborę czy stodołę, to pozwolenie muszą uzyskać, ponieważ jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (rolniczej). Rolnik nie musi mieć też zezwolenia na usunięcie drzew bądź krzewów, jeśli chce zagospodarować nieużytki na gruntach rolnych. Jeżeli jednak drzewa rosną w zadrzewieniu śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarach chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, wówczas na ich usunięcie należy uzyskać zezwolenie.

Obowiązek uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów dotyczy  nadal przedsiębiorców oraz instytucji. O tym warto pamiętać, bo czym innym jest w myśl znowelizowanych przepisów działka, np. spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, a czym innym „przeciętnego Kowalskiego”. Ustawa wprowadza jednak zmiany dotyczące obwodów drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z  uzyskania pozwolenia na wycinkę są zatem „zwolnione drzewa”, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platana klonolistnego, dla pozostałych gatunków drzew, gdy obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm.

Autor: 
Dorota Demko