Ratusz
Ścieżkami zdrowia zawędrowali na Ślężę
Przez dwa dni ponad 60-osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Powiatu Wrocławskiego pod opieką instruktorów harcerskich z Kątów Wrocławskich bawiła się nad Sulistrowickim Potokiem, a w sobotę 20 września część z nich zdobyła szczyt Ślęży, realizując jedno z zadań projektu „Barwy codzienności” dofinansowanego ze środków publicznych Powiatu Wrocławskiego.
Po raz trzynasty instruktorzy harcerscy poprowadzili na Ślężę dzieci, młodzież i dorosłych, którzy dni wolne od nauki i pracy pragną spędzać w sposób czynny, poznając uroki Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.
Celami XIII Jesiennego Rajdu Ścieżkami Zdrowia była przede wszystkim popularyzacja zdrowego stylu życia, kultury fizycznej i turystyki wśród rodzin z Powiatu Wrocławskiego, zachęcanie do powszechnej i systematycznej aktywności fizycznej poprzez udział w imprezach turystycznych o różnorodnej specyfice, wykorzystanie naturalnych uwarunkowań Powiatu do promocji terenów o szczególnych walorach turystycznych i krajobrazowych oraz promocji parków krajobrazowych Powiatu Wrocławskiego takich jak Ślężański Park Krajobrazowy czy Dolina Sulistrowickiego Potoku – miejsce szczególnie urokliwe w okresie jesieni. Tegoroczny rajd nawiązał również do doświadczeń ubiegłorocznego Roku Osób Niepełnosprawnych, dlatego dużym sukcesem było zachęcenie ponad 40-osobowej grupy członków Stowarzyszenia „Krzyś” działającego na rzecz osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym do udziału w imprezie.
20 września czekała na uczestników rajdu dodatkowa atrakcja – obok Ośrodka Wypoczynku Świątecznego, w którym byliśmy zakwaterowani znajdowała się meta odcinka specjalnego Rally Masters – Konkursowej Jazdy Samochodowej o charakterze otwartym dla kierowców nieposiadających żadnych licencji sportów samochodowych z udziałem innych zawodników licencjonowanych klasyfikowanych. Większość uczestników po raz pierwszy uczestniczyła w tego typu imprezie sportowej, emocji było więc co nie miara, tym bardziej, że byliśmy świadkami wypadnięcia z trasy jednego z zawodników.
Po obejrzeniu zmagań kierowców grupa 17 uczestników udała się czerwonym szlakiem na szczyt Ślęży, jednak duża część uczestników o różnym stopniu niepełnosprawności nie zdecydowała się na wejście i ruszyła na grzyby, których w okolicach Sulistrowic zawsze jest pod dostatkiem lub w dalszym ciągu obserwowała zmagania kierowców rajdowych. Wieczorem, po powrocie z tras wszyscy spotkali się przy wspólnym ognisku, podczas którego również osoby niepełnosprawne miały możliwość pokazania swoich umiejętności, a niektórzy ujawnili swoje umiejętności gry na gitarze, wzbudzając zachwyt i szacunek. W niedzielę, po śniadaniu w barze „Radunia” rodziny uczestniczyły w grze terenowej, której zwyciężczyniami zostały rodziny Anety i Piotra Towarnickiego z Rybnicy oraz Iwony i Martynki Gawrysiak z Sośnicy, otrzymując w nagrodę pamiątkowy puchar.
Z doświadczeń wcześniejszych rajdów wynika, że coraz częściej dzieci nie mają kontaktu z przyrodą i nie potrafią się przemóc do uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności ruchowej, a rodzice pochłonięci pracą weekendy spędzają z rodzinami w kinach i hipermarketach lub w domu – mówi hm. Zdzisław Łatko – komendant hufca w Kątach Wrocławskich. Dlatego tego typu imprezy organizujemy w górach o dużych walorach widokowych i niskim stopniu trudności – wcześniej w Rudawach Janowickich i Górach Sowich, a od kilku lat w Masywie Ślęży. Sprzyja to udziałowi w rajdzie rodzin z małymi dziećmi oraz osobami w podeszłym wieku i wspólnym przeżyciom przy zdobywaniu Śląskiego Olimpu. Wszystkie imprezy mają charakter otwarty i skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych z całego powiatu bez względu na przynależność do organizacji. Najważniejszym kryterium są zainteresowania ludzi, bowiem misją naszej organizacji jest wspieranie młodego człowieka i kształtowanie charakteru właśnie przez stawianie wyzwań. Dlatego imprezy organizowane przez ZHP są otwarte dla tych, którzy nie mają innych możliwości spełniania marzeń o tym, aby zostać bohaterem - również do dzieci z rodzin najuboższych, którym nie zawsze środowisko rodzinne jest w stanie zapewnić odpoczynek weekendowy dostosowany do jego potrzeb i zainteresowań.
Tegoroczny rajd dofinansowany był ze środków Starostwa Powiatowego we Wrocławiu w ramach realizacji zadania publicznego „Barwy codzienności” – cyklu imprez o wymiarze międzygminnym promujących Powiat oraz popularyzujących zdrowy styl życia, a dla wielu rodzin była okazją do wypoczynku weekendowego. Piękna, słoneczna pogoda oraz atrakcje związane z lokalnymi imprezami sprawiły, że nawet wejście na Ślężę nie było trudnym zadaniem, a ci, którzy na co dzień nie mają możliwości wyjścia z domu, przeżyli nowe doświadczenia związane ze sportami motorowymi i integracją podczas wspólnych śpiewów przy ognisku. A już niebawem, bo 15 listopada następna impreza projektu – Turniej rodzinny w Hali Sportowo-Widowiskowej w Kątach Wrocławskich.
Z. Łatko