Smolec Organum

zdjęcie przedstawia klawiaturę organów z kościoła w Smolcu
25/10/2016

Smolec Organum

Smolecka Rzymskokatolicka Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz Chór “Smolec Cantans” organizują cykl koncertów charytatywnych "Smolec Organum", z których dochód będzie przeznaczony na remont smoleckich organów. W tym roku ukończyły one 108 lat. Ich modernizacja będzie kosztować 50000 – 100000 zł. Każdy koncert będzie miał miejsce w niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 12.30.

16 października jako pierwsza wystąpiła pani Małgorzata Walczyk-Cegiełkowska, sopran z Opery Wrocławskiej. Jest ona absolwentką szkoły muzycznej II na wydziale wokalnym oraz Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Minister Kultury odznaczył ją odznaką „Zasłużony działacz Kultury”, a Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał jej brązowy medal “za długoletnią służbę”. Pani Walczyk-Cegiełkowska śpiewała w takich zespołach wokalnych, jak: Zespół Muzyki Dawnej „Consonanza”, Renesans con tutti, Chór Synagogi pod Białym Bocianem oraz Kameralny Chór Filharmonii Wrocławskiej. Artystka spotkała się z uznaniem na wielu festiwalach muzycznych, gdzie zajmowała czołowe miejsca: I miejsce w Neerpelt w Belgii; I miejsce w Montreaux w Szwajcarii; II miejsce w Cork w Irlandii; II miejsce w Tours we Francji; III miejsce w Arezzo we Włoszech.

16 października podczas Mszy Świętej wykonała następujące utwory: “Alleluja” Jacka Gałuszki, “Wierzę w Ciebie, Panie”, “Panis angelicus” (Chleb anielski) Césara Francka i “Hallelujah” Leonarda Cohena. W trakcie koncertu zebrani w kościele wysłuchali “Ave Maria” Giulio Cacciniego, “You Raise Me Up” Rolfa Løvlanda i Brendana Grahama, „Angele Dei” Ennio Morricone(temat muzyczny z filmu “Misja”), “Ave Maria” Michała Lorenca, “Miłość Twa” Dana Smitha, “Niechaj miłość Twa” Grahama Kendricka oraz “Schowaj mnie” Reubena Morgana.

23 października zagrał na trąbce pan Andrzej Pieczonka z Opery Wrocławskiej. Jest on absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego w Rzeszowie (klasa prof. Józefa Nawojskiego) oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Pan Pieczonka zdobył nagrodę podczas konkursu gry na instrumentach dętych blaszanych w Łańcucie. Współpracował z Zespołem Pieśni i Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej i Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Tego dnia w smoleckiej świątyni wykonał następujące utwory:

Msza Święta:
Wejście: “Trumpet Voluntary” Henry’ego Purcella,
Podniesienie: “Fanfary Jasnogórskie”,
Komunia: “Ave verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta,
Zakończenie: “Ave Maria” Franza Schuberta.

Koncert:
“Trumpet tune” Henry’ego Purcella,
“Ave Maria” Giulio Cacciniego,
“Panis Angelicus” Césara Francka,
“Te Deum” Marca-Antoine’a Charpentiera.

W kolejne niedziele gościć w Smolcu będą:

30 października – ksiądz Bogdan Moisej Drozd (gitara i śpiew) z Kościoła Greckokatolickiego. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Teologicznego oraz Instytutu Muzyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (klasa kompozycji – ks. prof. Karol Mrowiec, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Tomasz Jasiński; klasa dyrygentury – prof. Kazimierz Górski; chorał gregoriański – ks. prof. Ireneusz Pawlak). W 1987 r. papież Jan Paweł II udzielił mu II święceń kapłańskich w Kościele Greckokatolickim. W 1996 r. wraz z bratem, dr Romanem I. Drozdem, założył Chór Muzyki Sakralnej Synthagma, który ma już w swoim dorobku ponad 100 koncertów i dwie płyty: “Liturgia pontyfikalna świętego Jana Chryzostoma” (z 1999 r.) i “Betlejem otwiera Eden” (z 2004 r.).

6 listopada – sopranistka Anna Suvorova związana obecnie z Operą Wrocławską. Koncertuje w wielu miastach Polski i poza granicami naszego kraju. Współpracowała z artystami międzynarodowych scen operowych tej miary, co Elena Vassilieva i Siergiej Leferkus.  

13 listopada – dr Tomasz Głuchowski (klawesyn). Ukończył Technikum Budowy Fortepianów oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia (klasa organów Kazimierza Madziały). Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie studiował organy (Klemens Johannes Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska). W latach 2008-2010 uczył się gry na historycznych instrumentach pod kierownictwem Petera van Dijka z Utrechtu. W 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Doktor Głuchowski jest organistą Kościoła Świętego Wojciecha (Ojcowie Dominikanie) we Wrocławiu. Wykłada w Zakładzie Muzyki Kościelnej na macierzystej uczelni oraz klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Koncertuje w Polsce oraz poza jej granicami. W swoim dorobku artystycznym ma 8 płyt CD z muzyką organową i kameralną. Artysta jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae. Stoi na czele Rady Nadzorczej fundacji Opus Organi.

20 listopada – ksiądz Bartłomiej Kot (śpiew i gitara). Nazywany jest “dynamicznym mistykiem gitary”. Pracuje w Duszpasterstwie Akademickim Maciejówka we Wrocławiu. W swojej twórczości inspiruje się świętym Tomaszem z Akwinu, Platonem i Talesem z Miletu.

27 listopada – dr Marcin Armański (pozytyw organowy). Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Kielcach w klasie fortepianu. Jest także absolwentem Salezjańskiego Liceum Muzycznego w Lutomiersku oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2006 r. został kantorem Kościoła Pokoju i organistą kościoła klasztornego ojców Paulinów w Świdnicy. Wykłada w klasie organów w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdnicy oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji (również w Stanach Zjednoczonych i Japonii). Jest laureatem wielu konkursów organowych i kompozytorskich. Pan dr Armański jest również organmistrzem.
Planowany jest występ Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego “Ars Cantandi” z Wrocławia oraz kwintetu dętego. Koncerty prowadzi pani Antonina Urbanowicz.

Program koncertów jest dostępny na stronie internetowej Smolec24.

Sebastian Kotlarz

Autor: 
Weronika Szwaj