Wyjątkowa rocznica

13/11/2018

Wyjątkowa rocznica

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. W 100-lecie tego wydarzenia w Gminie Kąty Wrocławskie zorganizowano szereg wydarzeń upamiętniających ten ważny czas. 
Główne obchody w Kątach Wrocławskich rozpoczęły się w niedzielę 11 listopada uroczystą mszą święta za Ojczyznę w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy przeszli pochodem przy wtórze Orkiestry i Chóru Smolec Cantans do kąteckiego Rynku. Uroczystemu odśpiewaniu hymnu towarzyszyło wciągnięcie flagi Polski na maszt przez harcerza z ZHP w Kątach Wr. Delegacje i przedstawiciele pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod pomnikiem, przy którym wartę honorową wystawił 31. Batalion Radiotechniczny z Wrocławia.
 
W kolejnej części ustępujący burmistrz Antoni Kopeć wręczył medale pamiątkowe osobom zasłużonym dla miasta i gminy Kąty Wrocławskie. Program artystyczny poświęcony drodze ku niepodległości Polski został przygotowany przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kątach Wr. oraz w Sadkowie. Piękny występ przygotowali również wychowankowie Stowarzyszenia Krzyś - Byś kolorowo żył. Duże brawa otrzymał Chór Sołtysów Dyszkant. Jak zwykle nie zawiódł odbiorców Zespół Muzyki Polskiej Mokosza, który zaprezentował tradycyjne pieśni polskie. Artystki Teatru Wielkiego z Łodzi zaśpiewały najbardziej znanie pieśni i arie polskich kompozytorów, m.in. takich jak Stanisław Moniuszko, Stanisław Niewiadomski,  Jan Stefani i Fryderyk Chopin w programie pt. „O Polskę właśnie”. Po zmierzchu na frontowej ścianie budynku ratusza zaprezentowano pokaz iluminacji świetlnej.
 
Występom artystycznym towarzyszyły warsztaty dla dzieci zorganizowane przez GOKiS Kąty Wrocławskie, w czasie których można było przygotować niepodległościowy kotylion lub flagę. Zgromadzeni na rynku zatańczyli najbardziej znany taniec polski – polonez. Nadleśnictwo Miękinia w swoim namiocie przeprowadziło wiele zabaw i konkursów o charakterze przyrodniczym. Za sprawą leśników możliwa była przejażdżka elektrycznym samochodem. Żołnierze z  31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia serwowali grochówkę i grillowaną kiełbasę, wielbiciele militariów mogli obejrzeć sprzęt wojskowy. W urzędowym namiocie po odpowiedzi na proste pytanie można było otrzymać niepodległościowy gadżet. Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej opowiadali m.in. o historii naszej gminy. Organizatorzy przygotowali również balony w barwach narodowych oraz fotobudkę.
 
Wszystkim uczestnikom wspólnego świętowania dziękujemy za tak liczne przybycie.
Autor: 
Weronika Szwaj