30 lat Samorządu Terytorialnego

27/05/2020

30 lat Samorządu Terytorialnego

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast, które były równocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce po II Wojnie Światowej.

30. rocznica odrodzenia samorządności w Polsce to dobry moment, aby przypomnieć, co do tej pory udało nam się wspólnie wypracować. Samorządy oraz ich mieszkańcy zdali egzamin, polskie regiony przeżyły wyjątkowy rozkwit. 

To dzięki samorządowi lokalnemu obywatele mają znaczący udział w pełnieniu władzy publicznej. Mogą decydować o przestrzeni, w której żyją. Zasada pomocniczości ma duże znaczenie dla funkcjonowania samorządu terytorialnego. To dzięki niej w samorządzie panuje zasada wzajemnego poszanowania kompetencji i równowagi.

Samorząd rozwinął skrzydła po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Aktywna postawa mieszkańców i przedsiębiorcza samorządność zasługuje na uznanie. Znacząca zmiana cywilizacyjna w Polsce, była możliwa dzięki wykorzystaniu szansy jaką dały fundusze europejskie. 30 lat funkcjonowania samorządu to nie tylko nowe prawo i inwestycje czy, to także zmiany w sposobie myślenia i mentalności.

Trzydziestolecie w pigułce

Autor: 
Weronika Szwaj