Kupuj świadomie

28/05/2020

Kupuj świadomie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi razem z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię informacyjną „Kupuj świadomie- Produkt polski”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi konsumenta na temat znaczenia świadomych decyzji zakupowych i wsparcia krajowego rolnictwa.

informacja graficzna o kampanii ministerstwa Produkt Polski

Wybierając produkt krajowego pochodzenia wspierasz rolników, przedsiębiorców i firmy działające na terenie Polski, a także budżety samorządów i dajesz wyraz nowoczesnego patriotyzmu. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na świadomość decyzji zakupowych.

Produkt Polski = pomoc

- wspieramy przedsiębiorców i rolników działających na terenie Polski. Wielu z nich to nasza rodzina lub znajomi. Ich dobrobyt jest dla nas istotny. Wielu z nas pochodzi z obszarów wiejskich lub jest ze wsią w jakiś sposób związany. Kupowanie produktów oznaczanych  PRODUKT POLSKI to forma wsparcia milionów rodaków.

- wspieramy lokalne budżety.  Kupowanie takich produktów oznacza podatki płacone w naszych gminach i miastach. Kupując produkty ze znakiem PRODUKT POLSKI wspieramy budżety lokalnych samorządów, a tym samym budowę dróg, szkół, przedszkoli. Korzyści związane z kupowaniem produktów PRODUKT POLSKI wracają do nas pod postacią widocznych efektów naszych decyzji.

  - wpływamy na przychody i zyski dla firm działających w Polsce. Przychody i zyski tych firm mogą być wydane m.in. na lokalne inicjatywy, place zabaw i wszystko, czego potrzebują nasze gminy i jej mieszkańcy. W obecnej trudnej sytuacji przychody i zyski tych firm oznaczają też po prostu że nasi rodacy mają pracę.

- nabywamy produkty, które zostały przetworzone na terenie kraju. Mamy pewność, że taki produkt nie podróżował tysięcy kilometrów, zanim trafił na nasz stół. Jeżeli zwracamy uwagę na transport i związaną z nim emisję gazów – wybieramy PRODUKT POLSKI, pamiętając jednocześnie, że produkty, które nie muszą przebyć tysięcy kilometrów, nie potrzebują również wielu środków konserwujących, koniecznych w przypadku dalekiego transportu.

- dajemy wyraz nowoczesnego patriotyzmu. Podejmując świadome decyzje zakupowe w duchu patriotyzmu konsumenckiego.

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że polskie rolnictwo, pomimo różnych problemów klimatycznych i rynkowych, stale się rozwija. To powoduje, że Polki i Polacy mają zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe. Polskie produkty są smaczne, bezpieczne i doskonale wpisują się w nasze dziedzictwo kulinarne.

Obecna sytuacja, wynikająca z epidemii koronawirusa, powoduje zrywanie się kanałów dystrybucji w eksporcie polskiej żywności. I choć według ministra te trudności wkrótce uda się pokonać, bo świat potrzebuje żywności, to ze względu na fakt, że jesteśmy krajem nadwyżkowym w produkcji żywności, niezbędne jest wspieranie rolników na rynku wewnętrznym poprzez zakupy polskiej żywności przez polskich konsumentów.

– Dziś kupowanie polskiej żywności jest dobrym, świadomym i patriotycznym wyborem. Polki i Polacy kupując polskie produkty, w tym znakomitą polską żywność, dokonują nie tylko mądrego wyboru, ale wspierają naszą gospodarkę, wspierają naszą Ojczyznę – podkreśla minister.

 

Produkt Polski – marka sama w sobie!

Dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi.

Aby ułatwić konsumentom identyfikację produktów wytworzonych z polskich surowców, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano znak „PRODUKT POLSKI” i zasady jego stosowania. Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, produkty opatrzone tą informacją muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski z tym, że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów, pod warunkiem że składniki takie nie są wytwarzane w kraju.

 

Wszelkie informacje nt. polskiej żywności są dostępne na stronie: www.polskasmakuje.pl

Autor: 
Weronika Szwaj