Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, diagnozuje: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Obejmują całą populację, a dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich mieszkańców.
Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, o czym mówi art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Spisowi podlegają następujące grupy ludności
- Obywatele Polski mieszkający w Polsce mający miejsce zamieszkania (rozumiane jako miejsce zameldowania stałego lub czasowego, bądź jako miejsce zamieszkania stałe lub czasowe) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania,
- cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe oraz przebywający w Polsce czasowo (bez względu na to czy są zameldowani, czy nie) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania,
- Polacy, przebywający za granicą (bez względu na okres przebywania), którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę,
- osoby bezdomne bez dachu nad głową – obywatele polscy i cudzoziemcy,
a także:
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rusza 1 kwietnia
Tego dnia na stronie spis.gov.pl uruchomiony zostanie formularz, przy pomocy którego będzie należało samodzielnie spisać się przez internet. Więcej informacji o tym jak się spisać, znajdziecie Państwo w zakładce poniżej.
Spis realizowany jest przez Główny Urząd Statystyczny, na podstawie Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
NSP 2021 jest przeprowadzany według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00, po to, aby informacje zebrane od wszystkich mieszkańców były porównywalne w czasie.
Spisz się samodzielnie [kliknij]
Przydatne kontakty
Ogólnopolska infolinia spisowa
Masz jeszcze jakieś pytania?
Od 15 marca uruchomiona została przez GUS dedykowana infolinia spisowa:
22 279 99 99
Od 1 kwietnia br., kiedy rozpocznie się NSP 2021 dzwoniąc na podany nr Infolinii spisać się będą mogły telefonicznie te osoby, które nie mogą, z uzasadnionych powodów, spisać się samodzielnie przez Internet.