Ratusz
APEL O NIEDOKARMIANIE DZIKICH ZWIERZĄT
W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi obecności dzików na terenach zabudowanych, apelujemy do wszystkich mieszkańców o niedokarmianie dzikich zwierząt!
Właściciele i zarządcy nieruchomości proszeni są o utrzymywanie ich w należytym stanie porządkowym, tj. usuwanie opadłych owoców i warzyw, koszenie trawy, zamykanie pojemników na odpady przy posesjach oraz niepozostawianie worków z odpadami luzem.
Dziki są zwierzętami, które chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia. Dokarmiając dziki zmienia się ich naturalne zachowanie i przyzwyczaja do takiego sposobu zdobywania pokarmu. Skutkuje to poszerzaniem granic ich terytorium, a co za tym idzie ich wędrówkami po terenach zabudowanych, co może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi.
Liczba wypadków komunikacyjnych z uczestnictwem dzików stale wzrasta. Widocznymi skutkami ich obecności są np. przeryte boiska i trawniki, rozkopane śmietniska, czy porozrzucane odpady w okolicach pojemników. Dziki wyrządzają także ogromne szkody na polach uprawnych.
Aby przeciwdziałać migracji dzików na tereny zurbanizowane przede wszystkim należy utrudnić im dostęp do pożywienia. Konieczne jest zamykanie altan śmietnikowych i niepozostawianie resztek jedzenia w dostępnych miejscach. Dziki przyzwyczajone do przebywania i zdobywania pożywienia w środowisku miejskim bardzo ciężko jest zniechęcić i przegonić.
W sytuacji napotkania dzika ważne jest, aby go nie prowokować i nie straszyć. Kluczowe są zachowanie spokoju i brak gwałtownych ruchów. Dzik atakuje, gdy czuje się zagrożony, dlatego najlepiej pozostać w bezruchu i poczekać, aż osobnik się oddali. Podczas spacerów z psem należy zadbać o jego bezpieczeństwo prowadząc go na smyczy. Konfrontacja psa z dzikiem może skończyć się tragicznie. W przypadku napotkania młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, głaskać i łapać. Locha broniąca swych młodych jest bardzo niebezpieczna.