Ratusz
ZASADY SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW
Gospodarowanie odpadami zaczyna się od świadomości a następnie decyzji każdego z nas. Czy każdy wie ile wytwarza odpadów komunalnych? Z danych, którymi dysponujemy wynika, że „statystyczny” mieszkaniec naszej gminy wytwarza 380 kg rocznie odpadów - to znaczy, że czteroosobowa rodzina produkuje ich aż 1.520 kg rocznie!!! Około 95% wytworzonych odpadów trafiało na składowiska. Segregowano zaledwie 5%, a średnio jedna tona odpadów komunalnych zawiera:
● 14% tworzyw sztucznych,
● 8 % szkła
● 19% papieru i tektury
● 36% odpadów organicznych.
To znaczy, że w jednej tonie odpadów jest aż 410 kg surowców wtórnych, które powinny być poddane recyklingowi oraz 360 kg odpadów biodegradowalnych, które powinny być kompostowane. W gospodarowaniu odpadami musimy przede wszystkim starać się unikać powstawania odpadów. Nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie zapobiec ich powstawaniu, dlatego bedziemy je segregować. W naszej gminie będą fukcjonować dwa systemy segregacji tj. system workowy obecnie funkcjonujący jako pilotaż oraz system z użyciem pojemników zbiorczych. Zasada w obu systemach będzie taka sama. Do recyklingu, to jest przetworzenia i ponownego użycia trafią surowce wtórne, a więc tworzywa sztuczne, szkło i papier.
Do pojemników lub worków na tworzywa sztuczne wrzucamy:
- butelki z tworzywa PET po napojach,
- opakowania po chemii gospodarczej
z możliwością rozszerzenia o opakowania wielomateriałowe tj. kartony typu tetrapak oraz metalowe puszki.
Do pojemników lub worków na szkło należy wrzucać:
- opakowania szklane tj. butelki i słoiki szklane po napojach i żywności,
- szklane opakowania po kosmetykach
Do pojemników lub worków na papier należy wrzucać:
- makulaturę gazety, czasopisma, katalogi, książki w miękkich okładkach lub bez okładek, zeszyty, worki papierowe, karton, tekturę.
Ze strumienia odpadów należy wysegregować również odpady biodegradowalne i zielone tj. resztki żywności bez opakowania, żywność przeterminowaną, odpady kuchenne z warzyw surowychi gotowanych oraz owoców, części zielone roślin, trawę, liście, zużytą ściółka zwierząt domowych. Odpady te powinny trafić do kompostownika lub pojemnika z oznakowaniem „bio”. Pozostałe odpady wrzucamy do pojemników, które znajdują się na naszych nieruchomościach - są to zielone pojemniki SM 110 lub aluminiowe SM 1100.
Częstotliwość opróżniania pojemników na odpady zmieszane pozostaje bez zmian tj. pojemniki będą opróżniane jeden raz w tygodniu. Surowce gromadzone w workach będą odbierane od właścicieli nieruchomości co dwa tygodnie, a latem tj. w okresie czerwiec-sierpień tworzywa sztuczne 1 raz w tygodniu. Odpady z pojemników „bio” będą odbierane 1 raz na dwa tygodnie w okresie wrzesień-maj, 1 raz w tygodniu w okresie czerwiec-sierpień .
Worki do segregacji będą zakupione i dostarczone mieszkańcom przez firmę wyłonioną w przetargu przez gminę, która będzie realizować zadanie: „Odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie miasta i gminy”. Worki będą dostarczane na tzw. wymianę, przy odbiorze pełnych worków otrzymamy nowe worki do dalszej segregacji. Mieszkańcy nie będą uiszczać opłaty za worki. Również pojemniki na odpady „bio” mieszkańcy otrzymają w ramach zorganizowanego przez gminę systemu. Prowadzone będą również dodatkowo wiosną i jesienią zbiórki sprzętu AGD i RTV oraz sprzętów wielkogabarytowych.
Jadwiga Wójcik
Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa