Harmonogram wywozu odpadów w 2025 roku

30/12/2024

Harmonogram wywozu odpadów w 2025 roku

W związku z dokonaną przez Radę Miejską Kątów Wrocławskich zmianą częstotliwości odbioru odpadów od mieszkańców, uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2025r. zmianie ulegnie dotychczasowy HARMONORAM ODBIORU odpadów w naszej gminie.

Zmiana ta będzie dotyczyć zarówno odpadów zmieszanych, odpadów BIO, jak i pozostałych odpadów zbieranych selektywnie. Pełne harmonogramy w wersji cyfrowej z możliwością ich pobrania znajdą Państwo na stronie głównej oraz na https://eko.katywroclawskie.com.pl/wywoz-odpadow oraz poniżej.

Najważniejsze zmiany w odbiorze odpadów na terenie gminy, które wchodzą w życie w dniem 1 stycznia 2025r. 

-     odpady zmieszane - zmiana częstotliwości odbioru odpadów DLA ZABUDOWY JEDNOROODZINNEJ na system dwutygodniowy. Miejscowości Smolec i Kąty Wrocławskie zostaną podzielone na dwie części, z których odpady zmieszane będą odbierane naprzemiennie co tydzień, czyli w danej części miejscowości co dwa tygodnie. Zmianie ulegają także dni odbioru odpadów;

-     odpady biodegradowalne – częstotliwość odbioru odpadów pozostaje bez zmian Zmianie ulegają jedynie dni odbioru odpadów;

-     odpady zbierane selektywnie – zmiana częstotliwości odbioru szkła na system dwumiesięczny, pozostałe frakcje pozostają bez zmian - zmianie ulegają jedynie dni odbioru odpadów.

UWAGA! Od 1 stycznia 2025 r., zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi, tekstylia i odzież będą objęte obowiązkiem segregacji i nie będzie ich można wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Tak, jak dotychczas będzie można je oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub przekazywać organizacjom charytatywnym.

Jednocześnie przypominamy, że umieszczanie papieru, szkła, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych czy bioodpadów pochodzenia roślinnego w pojemnikach na odpady zmieszane (resztkowe) to naruszenie zasad selektywnego zbierania odpadów, zmniejszenie możliwości osiągniecia poziomów recyklingu oraz wyższe koszty wywozu. Konieczna jest zarówno zwiększona segregacja, jak również poprawa jej jakości. Według  badań morfologii odpadów zmieszanych, około 70% ich zawartości to surowce, które nadają się do recyklingu i powinny trafić do pojemników na bioodpady, tworzywa sztuczne, papier czy szkło.

Autor: 
Monika Makowska