Ratusz
Realizacja projektu "Z nami po pracę"
Informujemy, że w Urzędzie Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich realizowany jest projekt "Z nami po pracę".
Z NAMI PO PRACĘ
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie
Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych
Projekt adresowany jest do wszystkich osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu zamieszkałych we Wrocławiu i na terenie powiatu wrocławskiego.
W sumie do końca grudnia 2012 roku objęto wsparciem w ramach projektu 6290 osób bezrobotnych (narastająco od 2008 roku).
Do projektu mogą przystąpić zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Rekrutacja do projektu odbywa się poprzez pośredników pracy, doradców i osoby z działu szkoleń PUP Wrocław. Liczy się kolejność zgłoszeń, a rekrutacja kończy się podpisaniem przez osobę zakwalifikowaną deklaracji udziału w projekcie.
Celem projektu jest zwiększenie szans powrotu na rynek pracy osób bezrobotnych. Ma on na celu nabycie przez nich nowych kwalifikacji zawodowych, podniesienia ich samooceny i umiejętności poruszania się po rynku pracy, a także uzyskania doświadczenia zawodowego.
Cel ten zostanie osiągnięty poprzez działania: szkoleniowo - doradcze, warsztatowe i informacyjne, usługi z zakresu poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, wspierające i promujące zatrudnienie i samozatrudnienie, wśród osób bezrobotnych, kursy aktywizujące, zawodowe staże, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, prace interwencyjne. Udział w kursach pozwoli uczestnikom projektu na uzyskanie certyfikatów ELSA, FELSA oraz certyfikatów EBC*L i ECDL.
Wsparcie jakie można otrzymać w ramach projektu w 2013 roku:
- Indywidualne Plany Działania, podniesienie samooceny i umiejętności poruszania się po rynku pracy
- szkolenia zawodowe - tematyka szkoleń będzie zgodna z oczekiwaniami przyszłych pracodawców i potrzebami rynku pracy; szkolenia będą realizowane z zakresu jednej z branż zidentyfikowanych jako te o największym potencjale rozwojowym lub branże strategiczne dla Dolnego Śląska lub sektory, w których istnieje duży potencjał tworzenia miejsc pracy w przyszłości (w tym sektor biały/zielony/ICT/usługi osobiste i usługi dla gospodarstw domowych), zgodnie z komunikatem Komisji z 18.04.2012 „ W kierunku odnowy gospodarczej sprzyjającej zatrudnieniu„ lub branżach, w których wykonuje się zawody wynikające z potrzeb lokalnego rynku pracy lub branż określonych jako przyszłościowe/rozwojowe/strategiczne dla województwa dolnośląskiego w badaniach prowadzonych w projekcie systemowym pn. Obserwatorium Dolnośląskiego Rynku Pracy i Edukacji.
- staże
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego
Ponadto uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z usług doradcy zawodowego i pośrednika pracy.
Planowane rezultaty miękkie projektu:
- zaktywizowanie do poszukiwania pracy
- podniesienie poziomu asertywności
- rozbudzenie otwartości na zmiany oraz poszukiwanie nowych niekonwencjonalnych rozwiązań dotyczących sposobu poszukiwania pracy
- rozwinięcie umiejętności kontaktów interpersonalnych
- nabycie umiejętności: radzenia sobie ze stresem, skutecznej autoprezentacji, opracowania dokumentów aplikacyjnych oraz wykorzystywania narzędzi informatycznych w procesie aplikacyjnym