Koncert "Nie tylko Schlag – krajobraz muzyczny śląska"

14/09/2022

Koncert "Nie tylko Schlag – krajobraz muzyczny śląska"

W sobotę, 24.09.2022 r. o godzinie 15:30, w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Słonecznej 6 w Zachowicach odbędzie się koncert "Nie tylko Schlag – krajobraz muzyczny śląska" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. 

W programie: G.P. Telemann, L. Lewandowski, K. Kondo w wykonaniu skrzypka, p. Karola Lipińskiego-Brańka z Wrocławia.

Wstęp wolny!


Festiwal Schlaga, czyli cykl koncertów organowych odbywających się latem w miejscowościach Dolnego Śląska, w których znajdują się organy firmy Schlag & Söhne. Festiwal odbywa się regularnie od 2016 roku i jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych, organizowanego w pierwszych latach działalności Fundacji.

Christian Schlag założył w 1869 roku w Świdnicy fabrykę organów. Katalog firmowy obejmuje ponad tysiąc instrumentów. Obecnie zachowanych jest około 700 na całym świecie (m.in. w Europie, Meksyku, RPA) – w samej Polsce zachowało się kilkadziesiąt.

Instrumenty świdnickiej fabryki odznaczają się bardzo miękkim brzmieniem, czym odróżniają się od innych dominujących ówcześnie firm (Sauer, Steinmeyer).
Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku. Instrumenty firmy Schlag ung Söhne spotkać można w co trzeciej miejscowości Dolnego Śląska. Organy tej wytwórni są zabytkowe, a zarazem nowoczesne. Umożliwiają wykonywanie muzyki klasycznej i dawnej, jak dzieła J.S.Bacha, a zarazem współczesnej, improwizowanej i niestandardowej, w tym także eksperymentalnej i jazzowej. W Świdnicy znajdowało się źródło produkcji instrumentów, które ukształtowały krajobraz muzyczny regionu. Do dzisiaj kilkaset organów jest regularnie używanych i świadczą o wysokiej jakości firmy Schlag und Söhne.

Projekt „VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz ze środków Fundacji PZU, Gminy Miasta Świdnica i Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Autor: 
Anna Sowa