10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

08/10/2021

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. W tym roku hasło przewodnie brzmi "Zdrowie psychiczne w nierównym świecie".

"Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka" - tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

Dzień ustanowiono aby skupić większą uwagę na higienie zdrowia psychicznego. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba osób. Problemy te powodowane są m.in. tempem życia, zmianami cywilizacyjnymi, życiem w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 związanej z tym izolacji społecznej) brakiem właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych. Dla osób chorych równie ważna jest społeczna akceptacja i zrozumienie, że choroba psychiczna to choroba jak każda. W Polsce prawie 8 mln. osób w wieku 18-64 l cierpi na zaburzenia psychiczne.

Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nie radzenia sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi. Ważne jest aby w takich sytuacjach umieć zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Nie załamywać się, znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o nasze relacje z bliskimi, przyjaciółmi (choć to trudniejsze w czasach epidemii) spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni nasze zdrowie psychiczne i możliwość rozwiązywania problemów. Jeśli pomimo tego zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego zwróćmy się o pomoc do fachowców bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć.

Autor: 
Weronika Szwaj