Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Cichej Dolinie

Łąka kwitnąca fot. P. Sendecki

Z przyjemnością informujemy, że w gminnym parku o wdzięcznej nazwie „Cicha Dolina” została utworzona ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Aby dotrzeć do ścieżki należy ulicą Sobótki udać się na Żwirownię – jest to miejsce dobrze znane kąteckim wędkarzom oraz miłośnikom długich spacerów. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy zbiorniku wodnym, następnie biegnie wzdłuż ściany lasu i przechodzi na pola   położone między lasem i Bystrzycą gdzie znajdują się fragmenty starorzeczy. Dalej kieruje się drogą wzdłuż rzeki do miejsca gdzie Bystrzyca krzyżuje się z Czarną Wodą. Ostatnie tablica informacyjna została usytuowana przy drodze prowadzącej z doliny do wiaduktu nad autostradą. Na trasie znajdziemy dziesięć kolorowych tablic informujących o bogactwie przyrodniczym i kulturowym naszej Gminy. Ścieżkę opracowali pracownicy  Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych wspólnie z pracownikami Gminy. Również koszty jej urządzenia zostały poniesione wspólnie. 

Aby umożliwić odpoczynek spacerowiczom wędrującym z miasta do Cichej Doliny, na początku ścieżki przyrodniczej postawiono dwie wiaty turystyczne.

Ścieżka w Cichej Dolinie jest jednym z piękniejszych zakątków Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy”. Informacje o ekosystemach wodnych, leśnych i łąkowych oraz faunie najliczniej reprezentowanej przez ptaki dotyczą obszarów, które możemy spotkać wzdłuż biegu Bystrzycy na terenie całej naszej gminy. Dlatego zapraszamy wszystkich aby mogli poznać jakie posiadamy wielkie bogactwo bioróżnorodności.    

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych:

https://www.dzpk.pl/index.php/park-krajobrazowy-dolina-bystrzycy/501-sciezka-przyrodniczo-edukacyjna-w-cichej-dolinie