Kalendarium historyczne

1613 r.

Wzniesiono wieżę miejską- symbol siły władzy mieszczańskiej.

1810 r.

Podjęto decyzję o sekularyzacji dóbr kościelnych. Zlikwidowano wszystkie zakony poza urszulankami, elżbietankami i bonifratrami (zajmującymi się szkolnictwem, lecznictwem i farmacją), zarekwirowano majątki ziemskie zakonów, kolegiat, kapituły katedralnej i proboszczów. Przyczyną sekularyzacji była potrzeba spłacenia przez Prusy wysokich kontrybucji na rzecz Francji. Kąty Wrocławskie, dotąd w posiadaniu biskupa wrocławskiego, stały się własnością króla, a wiele wsi przeszło w ręce kupujących je tanio szlachciców. Również budynki kościelne zostały przejęte przez państwo, a proboszczom zaczęto wypłacać pensje. Jednym z większych właścicieli ziemskich w okolicy stał się wkrótce wódz pruski Gebhard von Blücher.

1947 r.

Nakaz zmiany nazw na polskie, stąd nasuwa się wniosek, że nazwy niemieckie funkcjonowały nadal, często przekręcane i z błędną pisownią. Najprostszym sposobem było zamalowywanie dawnych nazw. do nadzoru nad wykonywaniem zarządzenia powołano Obywatelskie Komisje Kontrolne.

1619 r.

Wybucha wojna w Czechach, która stała się początkiem końca rozwoju gospodarczego na Śląsku. W okolicach Wrocławia rozruchy zapoczątkowano w Kątach Wrocławskich, gdzie niezadowoleni z postępowania katolickiego proboszcza mieszczanie postanowili wprowadzić do miasta protestantyzm.

1814 r.

Za zasługi wojenne  Gebhard von Blücher otrzymał od króla dobra krobielowickie, a z czasem dokupił kolejne wsie – Kilianów i Wojtkowice.

marzec 1948 r.

Zorganizowano akademię w 30- lecie powstania Armii Czerwonej- w Kątach wiązało się to z przymusowym przemarszem mieszkańców na cmentarz żołnierzy radzieckich.

1620 r.

Przybywa pierwszy pastor Baltazar Hoffman z Jawora i jeszcze w tym samym roku do Kątów wkroczyły wojska margrabiego Jana Jerzego Hohenzollerna, próbując przywrócić porządek. Wysłannik biskupa i cesarza zażądał od mieszczan 10 000 talarów kontrybucji.

1817 r.

Wprowadzono do miasta stały garnizon i odtąd co roku odbywały się manewry wojskowe.

1949 r.

Otwarto pierwszą bibliotekę- w Gniechowicach, potem powstawały kolejne. Rozwija się sport- w Pietrzykowicach powstaje klub sportowy „Orzeł”.

1624 r.

W wielkim pożarze miasta został spalony i nigdy więcej nie odbudowany zamek kącki. Pożar objął całe miasto- pochłonął 165 domów, ratusz z archiwum i złożonymi tam dokumentem, wśród nich był prawdopodobnie i dokumentem lokacyjnym. Z pożogi ocalał tylko kościół, szkoła, wieża ratuszowa, czternaście domów i przedmieścia. W czasie jednego z oblężeń zburzono mury miejskie.

Strony