Kalendarium historyczne

22.10.1298 r.

Drugi dokument potwierdzający przejęcie praw miejskich przez księcia Bolko I, sam akt lokacyjny nie zachował się, prawdopodobnie spłonął w jednym z pożarów miasta.

1752 r.

W mieście wybuchł pożar, zniszczone zostały 142 budynki.

1935-38 r.

„Niemiecki chrzest Śląska” doprowadził do zmian nazewnictwa geograficznego ze słowiańskiego na niemieckie. Zmieniono wszystkie nazwy, które choć trochę kojarzyły się z językiem polskim, przykładowo Pełcznicę, o nazwie Polsnitz, przemianowano na Brückenfelde, a Sadewitz (Sadowice) zmieniono na Schill.

1293 r.

Pierwsze wzmianki pisane o zamku Canth, który do roku 1474 pozostał w posiadaniu Piastów.

1757 r.

Utworzono w Kątach lazaret wojsk austriackich, co przyczyniło się do wybuchu w mieście zarazy.

grudzień 1940 r.

Wezwanie do Wehrmachtu otrzymał inspektor miejski z Kątów pan Beier- zaskakującym był fakt, że inspektor liczył sobie wtedy 65 lat. Okres wojny upłynął stosunkowo spokojnie w okolicach Wrocławia, przede wszystkim ze względu na słabe uprzemysłowienie.

1322 r.

Powstał weichbild kącki, określany jako księstwo w roku 1444 oraz w latach 1484-1549, wcześniej ziemie te należały do weichbildu średzkiego, a początkowo, za Henryka I Brodatego, do kasztelani leśnickiej.

1804 r.

Pożar ratusza.

11.02.1945 r.

Do Kątów wkracza 7 Korpus Zmechanizowany Gwardii gen. Iwana Korczagina. Dla dwustu poległych żołnierzy rosyjskich utworzono cmentarz koło kąckiego kościoła. Na początku kwietnia, w drodze do Wrocławia, zatrzymał się w mieście Bolesław Drobner, pierwszy powojenny prezydent Wrocławia. Do maja tegoż roku zarząd sprawowała wciąż administracja niemiecka, powołana przez Armię Czerwoną- w czerwcu burmistrzem został Jan Remelinger z ramienia PPS, partię PPR reprezentował Bronisław Rządkowski, brak jakichkolwiek wzmianek o kształtującej się opozycji.

1358 r.

Landbuch cesarza Karola IV w którym znalazł się pierwszy wykaz miejscowości weichbildu kąckiego: z dzisiejszej gminy Mietków - Piława, Dzikowa, Milin, Wawrzeńczyce, Mietków, Stróża i Ujów, z gminy Kąty- Kamionna, Kąty Wr., Kilianów, Nowa Wieś Kącka, Pełcznica, Sokolniki i Zachowice, z gminy Sobótka- Okulice.

Strony