Ratusz
Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika świętuje Narodowy Dzień Zwycięstwa
W piątek 8 maja po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa. 8 maja to data szczególna w historii Europy, Polski i naszej małej ojczyzny Kątów Wrocławskich. „Ta nasza ziemia to najlepsza relikwia”-słowa papieża, którymi przywitał polskich pielgrzymów przybyłych do Watykanu, były kanwą lokalnych uroczystości, przygotowanych przez Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich, upamiętniających 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Przywróciliśmy pamięć wszystkim ofiarom wojennym, zwłaszcza tym, którzy byli naszymi krewnymi. Wydarzeniem, którym wpisaliśmy się w obchody tej rocznicy, było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cmentarzu komunalnym w Kątach Wrocławskich. Tablica ta ma szczególny charakter. Umieszczone zostały na niej nazwiska bliskich mieszkańców naszego miasta, których prochy zostały rozsiane w czasie tej najokrutniejszej z wojen.
W tym szczególnym dniu i miejscu nasze myśli były tam, gdzie spoczywają Ci, którym nie było dane wrócić do Ojczyzny. Wzruszające przemówienie i przywitanie gości przez dyrektora Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika panią Agnieszkę Górską w asyście pocztów sztandarowych Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Bolesława Kominka, otworzyło uroczystość uczczenia Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej, a zwłaszcza tych, którzy mogli być naszymi sąsiadami, a którzy zostali pogrzebani gdzieś w świecie, którym nie mogą bliscy zapalić znicza, przyklęknąć przy grobie i zmówić modlitwę. Ceremonii poświęcenia pomnika dokonał ks. proboszcz Ryszard Reputała. Wspólna modlitwa zbliżyła przybyłych: władze miasta na czele z panem burmistrzem Antonim Kopciem, radnych, dyrektorów szkół, młodzież i zwłaszcza licznie przybyłych krewnych. Po uroczystym odsłonięciu tablicy dokonanym przez gimnazjalistów, przedstawiciela rodzin-panią Kazimierę Sielską, oraz władz miasta, głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie pan Antoni Kopeć. Tablica była jego ideą.
W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o tragicznie zmarłych Polakach, których groby są z dala od rodzin. Podziękował młodzieży Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika i jej dyrektorowi pani Agnieszce Górskiej za zorganizowanie uroczystości i realizację szeregu procesów związanych z odsłonięciem tablicy. Następnie głos zabrał ks. profesor Mieczysław Kogut, który wspominał postać św. Stanisława i jego męczeńską śmierć za prawdę. Podkreślił, że tak samo ginęli Polacy w czasie wojny- za Polskę i prawdę. W imieniu rodzin głos zabrała pani Elżbieta Drab. Padły pełne wzruszenia słowa o bliskich i ich często przedwczesnej śmierci na Syberii, w Kazachstanie, Ukrainie czy Wołyniu. Śmierci w obozach koncentracyjnych i masowo rozstrzelanych. Wzruszenie i łzy widoczne były wśród rodzin, które zaszczyciły swoją obecnością uroczystość odsłonięcia tablicy. Odczytane przez gimnazjalistów nazwiska krewnych mocno poruszyły zgromadzonych na cmentarzu. Ci, którzy spoczęli w nieznanej mogile, zostali włączeni w historię Kątów Wrocławskich. W rozmowach z rodzinami wyczuwało się ulgę, że krewni doczekali się miejsca, gdzie mogą zapalić znicz swojemu ojcu, bratu, stryjowi, matce. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy zakończyło uroczystość, w której mogliśmy oddać cześć cichym bohaterom II wojny światowej.
Szkolny Klub Kulturalny